احداث تقاطع غیر هم‌سطح برای میدان هزارسنگر آمل از جمله برنامه‌هایی است که از گذشته صحبت آن بود، اما دلایلی همچون کمبود بودجه و مهم تر از آن اختلاف بر سر اجرای روگذر و یا زیرگذر، این پروژه مهم به تعویق افتاد.
کد خبر: ۴۶۰۱۶۴
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۲ 15 July 2017
 بلاغ، اخیراً به دلیل حجم ورودی و خروجی خودروها در میدان هزار سنگر شهرستان آمل، ساعاتی از روز را شاهد ترافیک سنگین در این نقظه مهم و استراتژیکی به لحاظ اتصال چندین راه مواصلاتی مهم استان هستیم.
 
احداث تقاطع غیر هم‌سطح برای میدان هزار سنگر آمل از جمله برنامه‌هایی است که از گذشته صحبت آن بود، اما به دلیل کمبود بودجه و مهم‌تر از آن اختلاف بر سر اجرای روگذر و یا زیرگذر، این پروژه مهم به تعویق افتاد.
 
معماری نه براساس تفنن و نه حتی برای برانگیختن احساسی، كه براساس نیاز واقعی جامعه خود و با صرف هزینه‌ی زیاد از ذهنیت به عینیت و از عینیت به ذهنیت و سپس آفریده می‌شود.
 
اعتقاد بر آن است که معماری منظر این فضاها، علاوه بر برآوردن نیازهای درونی خود می‌بایست به بخشی از نیازهای فضای شهری نیز پاسخ دهد.
 
معماری منظر شهری، معماری است كه در تعامل با فضای شهری بوده و یک رابطه دو سویه با آن ایجاد می‌كند، به بیان دیگر معماری كه با نگاه به فضای شهری و با توجه به نیازها و خاطرات فضا شكل می‌گیرد.
 
پل‌ها در توسعه شهری، نقش تعیین‌کننده دارند
 
پل از مهم‌ترین بناها و زیرساخت‌های توسعه شهری است که در زیبایی و عظمت آن شهر تاثیر فراوانی می‌گذارد؛ در ایران فرم پل كمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، در حالی كه پل با توجه به فرم آن می‌تواند به‌عنوان یک نماد و حتی نشانه برای آن شهر مطرح باشد.
 
از آنجا که طی سال‌های گذشته انجام پروژه‌های مشابه در گوشه کنار شهر آمل بعضاً به دلیل عدم توجه به برخی مسائل باعث شد نمای ظاهری شهر از زیبایی لازم برخوردار نباشد؛ با نگاهی ژرف به این مهم می‌توان نمای بزرگ شهر را که تندیسی از رشادت‌ها و دلیرمردی مردم دیار هزارسنگر است در بالاترین نقطه ممکن و با زیبایی خاص برای همیشه نماد ایثار و ازخودگذشتگی مردمی مستضعف و شهیدپرور این دیار به نمایش گذاشت.
 
لزوم نگاه نرم زیبایی‌شناسانه به ساختارسازی شهری
 
در فرهنگ زیباشناسی قرآن، علاوه بر زیبایی روحی انسان که خلیفه الهی است، به زیبایی‌های دیگری به کرات اشاره شد، زیبایی‌‏های هستی چه طبیعی باشند و چه از مصنوعات دست بشر، به خداوند نسبت داده شدند چراکه آثار زیبای بشری، برخواسته از روح زیباطلبی است که در انسان نهاده شد، پس تمام زیبایی‏‌ها و مظاهر آن مورد تأئید و تشویق قرآن هستند.
 
سجاد خلیل‌زاده یکی از کارشناسان آملی معتقد است ساخت چنین پروژه عظیمی در کنار همه فوت و فن‌های مهندسی باید نگاهی عمیق به موضوع زیبایی هم داشته باشد، تا در آینده شاهد شاهکاری ماندگار برای مردمی قدردان باشیم.
 
وی با بیان اینکه امیدواریم احداث این پروژه بزرگ به دور از هرگونه بده بستان‌ها با شایسته سالاری توسط مجموعه‌ای توانا و مدیریت اجرایی ساخت بالا انجام شود، یادآور شد: قطعاً این پروژه با در نظر گرفتن تمام زوایای موجود چه از نظر فنی و چه از نظر زیبایی‌های مصنوعی و طبیعی باید اجرایی شود تا پس از پایان آن بدون اما و اگرهای صاحب نظران هم موجب کاهش ترافیکی در مدخل ورودی خیابان امام رضا(ع) و هم یادآور حرکت عظیم مردمی و شهدای بزرگوار در سال 60 باشد.
 
ابرویی که موجب تهدید چشم می‌شود
 
این در حالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند اجرای پروژه تقاطع غیر هم‌سطح میدان هزار سنگر آمل به صورت زیرگذر همانند میدان امام قائمشهر زیبایی میدان موجود را حفظ می‌کند و شکل آن هم به صورت میدان باقی می‌ماند.
 
در همین رابطه نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی با خبرنگار ما به علت انتخاب نوع ساخت روگذر برای میدان هزارسنگر آمل اشاره کرد و گفت: با بررسی‌های کارشناسی پی بردیم که به دلیل سطح بالای آب شهر آمل و بارش زیاد، امکان احداث زیر گذر در میدان هزار سنگر آمل نیست و این پروژه باید روگذر شود.
 
دکتر عزت الله یوسفیان ملا با بیان اینکه پیرو اعلام ستاد مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه وزارت کشور، امکان احداث زیرگذر در شهر آمل نیست، متذکر شد: پروژه زیرگذری در منطقه پلیس‌راه قدیم با اعتبار 160میلیون تومان در حال احداث بود که به دلیل حجم زیاد آب و دستور ستاد مدیریت بحران، این پروژه تخریب و مجدداً به صورت روگذر اجرا شد.
 
وی در پایان با اعلام اینکه هزینه ساخت زیرگذر بسیار کمتر از پل روگذر است، یادآور شد: برای ما فرقی نمی‌کند چرا که هزینه ساخت زیرگذر از روگذر کمتر است، اما باید به این توجه کرد که اولویت با مسائل فنی است.
 
با توجه به گفته‌های نماینده آمل و پیرو نظرات کارشناسان فنی نمی‌توان از زیرگذر در آمل استفاده کرد اما امیدواریم این گزارش بر معماری این پل مهم تاثیر گذار باشد و به زودی شاهد احداث پلی با ظاهر متفاوت در شهر آمل باشیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار