مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: کلزا کاران برای مبارزه با آفات "لیسک " و " کک‌ها " به توصیه‌های جهاد کشاورزی توجه کنند.
کد خبر: ۵۰۶۵۲۹
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸ 10 October 2017
به گزارش تابناک : عبدالرحمن زاغی روز سه شنبه درباره پیشگیری و مدیریت عوامل خسارت زای اول فصل کلزا افزود: لیسک‌ آفتی است که در سال‌های پرباران و مرطوب از تراکم بالایی برخوردار است و در حاشیه مزارع و نقاط سایه بیشترین تراکم را دارد که از آفات مهم کلزا است.
وی ادامه داد: با سبز شدن محصول با تغذیه از برگ‌های لپه‌ای و برگ‌های اولیه ابتدا از حاشیه مزارع آغاز به خسارت می‌کند که در صورت عدم کنترل آن می‌تواند بخش قابل توجهی از محصول سبز شده را از بین ببرد و به همین دلیل کنترل به موقع این آفت حذف علف‌های هرز حاشیه و داخل مزارع و کرت‌ها در اولویت است .
وی توضیح داد: درصورت مشاهده علایم خسارت، با استفاده از طعمه مسموم متالدهاید به میزان سه تا چهار کیلوگرم در حاشیه مزارع و کرتها براحتی قابل کنترل است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: برگ‌خوارها یکی دیگر از آفت‌های مزارع کلزا است که در برخی از سال‌ها تراکم آفت در برخی از مزارع افزایش یافته که در صورت عدم کنترل آن می‌تواند سبب خسارت‌های قابل توجهی شود.
زاغی گفت: در صورت مشاهده تراکم بالای آفت در اسرع وقت با سموم لارو‌کش مانند آوانت به میزان 250 سی سی یا لاروین به میزان یک کیلوگرم در هکتار در مراحل اولیه سنین لاروی اقدام به مبارزه کرد.
این مسئول حفظ نبابات کشاورزی مازندران افزود: آغاز فعالیت آفت از علف‌های هرز حاشیه مزارع و باغات مجاور مزارع کلزا است که در صورت ضرورت بر کنترل شیمیایی علاوه بر سطح مزرعه باید بر روی علف‌های هرز حاشیه مزرعه و باغات مجاور نیز سمپاشی انجام شود.
زاغی کک‌ها را از دیگر آفات مزارع کلزا نام برد و بیان داشت: این آفت در اراضی میانبند در شرایط اقلیمی خاص مشاهده می‌شود و علایم خسارت به صورت سوراخ شدن برگ‌های لپه‌ای و برگ‌های اولیه مشاهده می‌شود.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: در سال‌های اخیر با ضدعفونی کردن بذر با سموم گاچو و کروزر خسارت این آفت به راحتی کنترل شده و در صورت مشاهده افزایش آفت لازم است کشاورزان با نظر کارشناسان با سموم توصیه شده کونفیدور به میزان یک لیتر در هکتار اقدام کنند.
وی خاطرنشان کرد: بیماری فوما یکی از بیماری‌های مراحل اولیه رشد کلزا است که علایم بیماری به صورت جوش و تاول‌های سیاه رنگ و در مراحل پیشرفته سبب مرگ گیاهچه می‌شود که در صورت شدت بیماری با نظر کارشناسان گیاهپزشکی می‌توان اقدام به کنترل شیمیایی کرد.
وی خاطر نشان کرد: کلزاکاران برای کاهش تراکم عوامل خسارتزا این محصول ضمن رعایت نکات فنی در کشت باید نسبت به رعایت تناوب زراعی، بسترسازی مناسب، کاشت بموقع، رعایت میزان بذر توصیه شده در هکتار، استفاده از علفکش‌های قبل از کاشت، تغذیه مناسب گیاه، استفاده از ردیف کارها برای کشت یکنواخت، احداث زهکش در اراضی آبگیر و مشاوره با کارشناسان گیاهپزشکی، زراعت و تغذیه توجه کنند.
بر اساس پیش بینی سازمان جهاد کشاورزی مازندران امسال حدود 22هزار هکتار از زمین های استان زیر کشت کلزا می رود.
کلزا از گیاهان روغنی است که دانه آن حاوی 40 تا 45 درصد روغن و 25 تا 35 درصد پروتئین است.

منبع : ایرنا 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار