همزمان با آغاز فصل صید ماهیان استخوانی تورهای سه هزار و ۸۰۰ صیاد در دریای مازندران پهن شد.
کد خبر: ۵۰۷۵۷۲
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰ 12 October 2017

به گزارش تابناک : ماه آغاز می شود و تا ۲۰ فروردین ماه سال بعد ادامه دارد و حدود چهار هزار صیاد مازندران در قالب ۵۴ شرکت تعاونی تورهایشان را در دریای خزر پهن می کنند.

در حالی فصل صید ماهیان استخوانی در دریای مازندران آغاز شد که صیادان استان در فصل صید گذشته بیش از سه هزار و ۵۰۰ تن ماهی استخوانی به ارزش اقتصادی ۸۰۰ میلیارد ریال صید کردند.

سرانه صید هر شناور در مازندران در فصل صید گذشته حدود ۱۰۰ تن بوده است.

همچنین سال ۹۴ حدود دو هزار و ۳۰۰ تن انواع ماهیان استخوانی در دریای مازندران صید شد در حالی که میانگین صید در دهه ۸۰ تا سال ۹۲ بیش از هفت هزار تن بود، صیادان مازندرانی در فصل صید سال ۹۳ نیز چهار هزار و ۴۰۹ تن انواع ماهی در دریای خزر صید کرده بودند.

صید ماهیان استخوانی در دریای خزر به روش « پره» که یک روش سنتی ساحلی است ، انجام می شود. در این روش تور آماده به صورت نیم دایره در فاصله مشخصی از ساحل دریا تا عمق ۱۴ متری پهن و پس از صید با کمک نیروی انسانی و یا تراکتور جمع آوری می شود.

صیادان مازندرانی برای صید به روش پره از تورهایی با ارتفاع هفت تا ۱۰ متر و به طول یکهزار و ۲۰۰ متر استفاده می کنند . این تورها با قایق به آب انداخته و پس از انباشته شدن از ماهیان به وسیله تراکتور به ساحل کشیده می‎شود.

بر اساس آمار شیلات ایران هم اکنون ۵۴ شرکت صیادی پره با بیش از چهار هزار و ۲۰۰ عضو در این استان فعالیت دارد.

کفال، سفید و کپور مهم ترین گونه های ماهیان استخوانی دریای خزر است. کفال بیشترین میزان صید ماهیگیران مازندرانی را در فصل پائیز و اوایل زمستان تشکیل می دهد و از ماه بهمن به بعد هم ماهی سفید در صدر صید قرار می گیرد، ماهیان کفال از نیمه زمستان به اعماق دریا مهاجرت می کنند و از دسترس صید به روش پره خارج می شوند.

فصل صید ماهیان استخوانی همزمان با آغاز تخم ریزی آنها در فصل بهار تعطیل می شود .

منبع : افشاگری 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار