نخست‌وزیر ترکیه بار دیگر تاکید کرد مخالف سرسخت دولت آنکارا که مقیم آمریکاست، عامل کودتای نافرجام بوده است.
کد خبر: ۵۲۳۴۸۲
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۰ 13 November 2017
به گزارش تابناک : بن‌علی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه، در گفتگوی اختصاصی با این شبکه از سطح پایین روابط کشورش با آمریکا ابراز تاسف کرد.

او درباره مناسبات آنکارا و واشنگتن گفت: «ترکیه و آمریکا، شریک و متحد هم هستند، اما متاسفانه در حال حاضر، روابط ما در سطحی نیست که ما می‌خواهیم. یک دلیل برای وجود وضع کنونی مطرح نیست. این وضع نتیجه مسائل یک و نیم سال گذشته است. اگر به پانزدهم ژوئیه سال ۲۰۱۶ برگردیم، می‌بینیم که کودتای نافرجام جدی در کشور رخ داد. ساختمان پارلمان ترکیه هدف گلوله‌باران قرار گرفت و ۲۵۰ شهروند کشورمان کشته شدند و بیش از دو هزار نفر نیز زخمی شدند.»

نخست وزیر ترکیه افزود: «فردی که مسئول این کودتای نافرجام است، فتح الله گولن است که در آمریکا زندگی می‌کند. ما کاملا مطمئن هستیم که او عامل پشت پرده این کودتای نافرجام بوده است. ما از آمریکا خواستیم که رهبر این «فرقه تروریستی» را به دولت ترکیه تحویل بدهد. ما حجم انبوهی از اسناد و شواهد را نیز ارائه کردیم. اما پس از گذشت یک و نیم سال از آن زمان، هیچ تحولی رخ نداده و هیچ نشانه مثبتی بروز نکرده است.»

ییلدریم در ادامه این مصاحبه تاکید کرد: «ما انتظار داشتیم که این اتفاق رخ بدهد (استرداد گولن به ترکیه). مایکل فلین (مشاور امنیت ملی سابق آمریکا) در این زمینه هیچ تضمینی نداده بود. ما با مایکل فلین سر و کار نداریم. وزارت دادگستری آمریکا و ترکیه با هم ارتباط داشتند و همچنان با هم در ارتباطند تا پیشرفت‌هایی در این زمینه حاصل شود. ما نیز استدلال‌هایی شنیده ایم مبنی بر اینکه مستندات ما کافی نبوده است. اما باید بگویم که در پانزدهم ژوئیه سال گذشته کودتای نافرجام در ترکیه رخ داد و یازده سپتامبر هم برای آمریکا پیش آمد. وقتی جرج بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا، اعلام کرد به آمریکا حمله شده است، ترکیه اولین کشوری بود که برای کمک اعلام آمادگی کرد و پس از آن نیز نیرو‌های نظامی خودش را به افغانستان فرستاد. ما در آن زمان نپرسیدیم که عامل آن حملات چه کسی بوده است. آمریکا اعلام کرد القاعده عامل این حملات بوده و القاعده مسئول این حملات بوده است. هیچکس از آمریکا نپرسید که آیا هیچ سند و مدرکی وجود دارد دال بر اینکه القاعده این کار را انجام داده باشد.»

او در ادامه تصریح کرد: «سازمان فتح‌الله گولن در آمریکا رایزنی‌های زیادی می‌کند و به همین علت، تصویر نادرستی درباره ترکیه شکل گرفته است. از شما دعوت می‌کنم تا به آنکارا بیایید و با چشمان خودتان از کاخ ریاست جمهوری دیدن کنید. وقتی آنجا را ببینید خودتان واقعیت را متوجه خواهیدشد.»

نخست وزیر ترکیه در پاسخ به پرسشی درباره فرار خبرنگاران از این کشور در پی پاکسازی‌های گسترده گفت: «بار دیگر می‌گویم که این مسائل به اقدامات سازمان گولن مربوط است. برای مدت بیش از ۴۰ سال، افراد این تشکیلات وارد ارتش و دستگاه قضائی و نظام دیوان سالاری دولتی و جامعه مدنی و بخش‌های اقتصادی کشور شده‌اند. هدف آن‌ها سرنگون کردن دولت و در دست گرفتن قدرت در کشور و حکومت بر کشور بوده است.»


منبع : سی ان ان 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار