نکته‌ای که طارم روشن را از سایر ارقام مشابه متمایز می‌کند، عملکرد دو برابری آن نسبت به رقم رایج منطقه، طارم هاشمی است که با حفظ همان کیفیت، عطر و بو همراه است.
کد خبر: ۵۳۴۰۱۷
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۹ 04 December 2017
بلاغ، هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و سومین نمایشگاه فن بازار استان مازندران در ساری، دانشکده فنی‌وحرفه‌ای امام محمد باقر(ع) در حال برگزاری است.
 
این نمایشگاه که از یک‌شنبه 12 آذر ماه آغاز شده است، تا سه شنبه 14 آذر ادامه دارد و شامل نزدیک به 40 غرفه است که به نمایش دستاوردهای بومی مازندران در این بخش می‌پردازد.
 
از نکات برجسته‌ این نمایشگاه رونمایی از برنج طارم روشن در روز افتتاحییه بود که با حضور پدر شهید احمدی روشن انجام شد. از این‌رو بر آن شدیم تا اطلاعات جامعی را در خصوص این رقم جدید پرمحصول مازندران در اختیار مخاطبان خود قرار دهیم.
 
طارم روشن، جدیدترین رقم پرمحصول مازندران
 
قربان‌علی نعمت‌زاده  مسئول این پروژه طی گفت‌وگویی اظهار کرد: طارم روشن از لحاظ کیفیت (عطر، بو و پخت) همانند طارم بومی است.
 
وی افزود: با توجه به اینکه 25 سال و اندی است که در زمینه برنج تحقیق می‌کنم، معرفی ارقام مختلفی از برنج پرمحصول، کیفی و معطر برایم مهم بوده است.
 
رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری طبرستان و محقق برنج با بیان اینکه پس از گذشت 21 سال رقم نعمت و سپس در پژوهشکده پس از گذشت 9 سال به رقم روشن تبدیل شد، تأکید کرد: این محصول ویژگی‌های خاصی دارد که انقلابی در تولید برنج کشور است، مثل رقم‌های طارم زودرس و معطر است و در جایگاه خودش می‌تواند انقلابی را ایجاد کند.
 
آقاجانی کارشناس واحد مزرعه پژوهشی پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی طبرستان در گفت‌وگو با خبرنگار ما عنوان کرد: برنج طارم روشن رقم اصلاح شده‌ برنج نعمت است که خود پس از دو دهه مطالعه حاصل شده است.
 
وی افزود: این رقم حاصل اجرای پروژه‌ موتاسیون روی رقم برنج پرمحصول نعمت است که با استفاده از پرتوتابی اشعه‌ گاما است که به‌پاس زحمات شهید هسته‌ای احمدی روشن، به‌نام طارم روشن نامگذاری شده است.
 
عملکرد دو برابری طارم روشن نسبت به ارقام مشابه
 
کارشناس واحد مزرعه پژوهشی پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی طبرستان تصریح کرد: نکته‌ای که طارم روشن را از سایر ارقام مشابه متمایز می‌کند، عملکرد دو برابری آن نسبت به رقم رایج منطقه، طارم هاشمی است که با حفظ همان کیفیت، عطر و بو همراه است.
 
طول دوره رشد 120 روزه
 
آقاجانی خاطرنشان کرد: طول دوره رشد این رقم همانند برنج طارم هاشمی، از خزانه تا برداشت، 120 روزه است.
 
وی با بیان اینکه متوسط طول خوشه این رقم 32.5 سانتی‌متر است که در مقایسه با سایر ارقام نظیر طارم(26 سانتی‌متر) بلندتر است، اضافه کرد: به‌طور متوسط تعداد دانه پر در خوشه این رقم، 175 دانه است، در حالی‌که این میزان در برنج طارم، 79 دانه است.
 
 
کارشناس واحد مزرعه پژوهشی پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری مازندران تصریح کرد: عملکرد برنج طارم روشن بیش از دو برابر نوع بومی و برای هر هکتار 7.5 الی 8.5 تن خواهد بود و این در حالی‌است که عملکرد رقم طارم 4 الی 4.5 تن و رقم نعمت 7 تا 7.5 تن است.
 
شهریور سال آتی، زمان عرضه بذر این رقم به بازار
 
آقاجانی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص شیوه دسترسی و تهیه بذر این رقم از سوی کشاورزان علاقه‌مند به کشت این محصول، چگونه است، بیان کرد: برای سال‌ زراعی پیش‌رو، این رقم توسط خود پژوهشکده کشت می‌شود و بذر برای عرضه وجود ندارد، اما از شهریور سال 97، با پیش‌بینی اولیه 7 هزار تومان که قابل تغییر است، کشاورزان علاقمند می‌توانند جهت تهیه بذر این رقم، به واحد مزرعه پژوهشی دفتر پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری مازندران واقع در ساری، کیلومتر 9 جاده دریا، دانشگاه علوم کشاورزی مراجعه و یا با شماره 33687648 تماس حاصل کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار