مدیر گروه طب سنتی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی بابل
طب ایرانی یکی از مهم ترین مکاتب طبی سنتی در جهان است که مورد توجه قرار گرفته است که بیش از 14000 میراث مکتوب به صورت کتاب و رساله از دانشمندان مختلف در بازه زمانی بیش از 7000 سال در این مکتب طبی موجود می باشد.
کد خبر: ۵۳۴۶۲۶
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۱:۲۴ 06 December 2017
به گزارش تابناک مازندران، دکتر سید علی مظفرپور مدیر گروه طب سنتی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی بابل از  این دانشکده بعنوان یکی از 8 دانشکده طب سنتی در کشور یاد کرد.
 طب ایرانی یکی از مهم ترین مکاتب طبی سنتی در جهان است
 
بر اساس این گزارش، دکتر مظفرپور گفت:  همزمان با توجه جهانی به مکاتب طب سنتی و مکمل در دنیا، سازمان جهانی بهداشت، استراتژی هایی را برای گسترش این مکاتب، به کشورهای دنیا ارائه داده است.
 
وی بیان داشت: طب ایرانی یکی از مهم ترین مکاتب طبی سنتی در جهان است که مورد توجه قرار گرفته است که بیش از 14000 میراث مکتوب به صورت کتاب و رساله از دانشمندان مختلف در بازه زمانی بیش از 7000 سال در این مکتب طبی موجود می باشد.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: سازمان جهانی بهداشت، از سال 2002 با انتشار یک استراتژی کشورها را ملزم به گسترش مکاتب طب سنتی و مکمل نمود و از کشورها خواستاز سال 2007، این مکاتب را در سیستم درمانی خود تلفیق نمایند.  
 
وی با اشاره به اینکه ایران یکی از آخرین کشورهایی بود که در این زمینه اقدام نمود ، گفت: از سال 2007 (1386) که زمان آغاز ورود به خدمات سلامت بود، شروع به تأسیس دانشکده های طب سنتی و مکمل نمود که از آن زمان ۸ دانشکده طب ایرانی و 17 گروه آموزشی در کشور راه اندازی شد که با برگزاری آزمون های سالانه، شروع به جذب دستیار تخصصی طب ایرانی از بین پزشکان عمومی علاقمند گرفت.
 
مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی بابل با ذکر این نکته که دو نفر از اولین دستیاران طب ایرانی در کشور، از بابل بوده اند، گفت: دانشگاه علوم پزشکی بابل، یکی از ۸ دانشگاهی در کشور می باشد که موفق به تأسیس دانشکده طب ایرانی شد.
 
این مسئول اضافه کرد:  این نکته از این نظر حائز اهمیت است که دانشگاه هایی همچون اصفهان، تبریز، شیراز و مازندران (ساری) به زغم پیگیری های فراوان موفق به کسب موافقت اصولی تأسیس دانشکده های طب ایرانی نشده و یا به گروه طب ایرانی بسنده نموده و یا دانشکده هایی بدون مجوز رسمی از شورای گسترش و با مصوبه داخلی دانشگاه ها تأسیس نموده اند.
 
وی بیان داشت: این دانشکده هم اکنون ، 6 دوره ورودی دستیار طب سنتی داشته که در سال جاری، اولین سری از آنها فارغ التحصیل خواهند شد.  
 
دکتر مظفرپور گفت: علاوه بر دانشکده ها، سلامتکده ها به عنوان محل مراجعه مردم برای ارائه خدمات سلامتی و درمان بر مبنای طب سنتی ایرانی، در کشور در کنار دانشکده های طب ایرانی، آغاز به کار کرده است که نام سلامتکده، به این علت بجای درمانگاه استفاده شده است که در طب ایرانی همواره اولویت بر سلامت و ارتقای آن (به جای تمرکز بر درمان) می باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: در سال 1395، با پیگیری دفتر طب سنتی ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، تصمیم بر تأسیس 10 سلامتکده هم شکل در کشور به عنوان الگوی طب ایرانی گرفته شد که در این سلامتکده ها، انواع خدمات طب سنتی و مکمل ارائه خواهد شد و در کنار دانشکده های طب ایرانی، به ارتقای جایگاه این مکتب طبی، در ارتقای سلامت مردم کمک خواهد کرد.
 
وی ادامه داد: با پیگیری های انجام شده، یکی از این سلامتکده های شاخص، با بودجه مناسبی که از طرف وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است، در سه طبقه و با متراژ حدود 2000 متر مربع، در دانشگاه علوم پزشکی بابل در حال احداث می باشد.
 
مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: از سال 1398، خدمات طب ایرانی در سیستم شبکه بهداشتی کشور وارد خواهد شد که از سال 1396،  10 دانشگاه به عنوان پایلوت ورود خدمات طب ایرانی در سیستم شبکه بهداشت، در نظر گرفته شده است که شبکه بهداشتی شهر بابل، یکی از آنها می باشد.
 
وی گفت: هم اکنون آموزش  پزشکان عمومی شاغل در شبکه بهداشتی درمانی بابل، به پایان رسیده و به زودی با آموزش بهورزان و مراقبان سلامت، این خدمات، در خانه ها و مراکز بهداشت منتخب، به مردم ارائه خواهد شد.
 
 
 
 
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار