خبر مذاکرات استاندار مازندران با رییس شورای اسلامی شهر تهران برای اتصال متروی تهران به مازندران با عنوان طرح "عبور از البرز" وفق فرهنگ غالب محیطی واکنش‌های منفی مختلفی در افکار عمومی داشته است!
کد خبر: ۵۷۱۱۹۰
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۰ 26 February 2018

 به گزارش تابناک مازندران، عده‌ای این طرح را بلند پروازانه و گروهی غیر اولویت دار معرفی کرده‌اند و جمعی نیز گفتند: اجرای این طرح اصلا شدنی نیست!

طرح عبور از البرز از جمله پروژه‌های_مهندسی سخت است که برای اجرا به چندین سال زمان، تمهیدات اجرایی ملی و مدیریت پروژه حرفه‌ای، مطالعات پیچیده، شرکت‌های معتبر بین‌المللی، تکنولوژی‌های تک و بیش از "۸ میلیارد دلار" اعتبار نیاز خواهد داشت؛ در همین حال استاندار مازندران تامین منابع اجرای طرح را اعتبارات غیردولتی و از محل #سرمایه‌گذاری_فایناس اعلام کرد.

 مهندس محسن_هاشمی رییس فعلی #شورای_شهر تهران و جمعی از متخصصین پس از همراهی با مرحوم هاشمی رفسنجانی در سفر به سویس کتاب عبور از #البرز را با هدف اتصال #متروی_تهران به مازندران نوشتند.
هدف نگارنده از این مقدمه پرداختن به ابعاد فنی و تکنولوژیکی، اجرایی، اقتصادی و اجتماعی پروژه مذکور نیست چون مهندس هاشمی در کتاب مذکور به بسیاری از پرسش‌ها پاسخ مستدل داده است.

به اعتقاد این قلم مگاپروژه "عبور از البرز" بیش از اینکه یک پروژه مهندسی و اقتصادی باشد یک #تفکر_راهبردی برای ساختن مازندران جدید در ابعاد مختلف است. عبور ازالبرز تنها یک پروژه عمرانی نیست بلکه #گفتمانی_تحول_خواهانه برای عبور از وضع موجود و رهیافت به وضع مطلوب می‌باشد و در صورت تحول فکری و فرهنگی عبور از البرز پیشران توسعه استان مازندران می‌گردد.

البرز در فرهنگ و ادبیات ایران زمین نماد استقامت، بزرگی و صلابت است لذا عبور از البرز پیش از توانمندی‌های فنی و مالی به اندیشه‌های بلند و #عزم_راسخ فرهنگی نیازمند است.

واقعیت مسلم این است که برای ساختن مازندران جدید بیش از بودجه و اعتبارات یا بسته‌های چاره اندیشی و طرح‌های ایدال به تغییر بینش و نگرش سنتی محتاجیم و مردم و بزرگان مازندران باید با اصلاح فرهنگی، خود را با تحولات دنیای جدید و وقوع پیچ‌های تاریخی بویژه موج‌های جدید فنآوری وفق دهند.

ساختن مازندران جدید اندیشه نو و تفکر خلاق و نوآور غیر نفتی می‌خواهد اما #شهرگرایی ، #جناح_سالاری، واگرایی، تفکر نفتی و عوارض فرهنگی از موانع کهنه عقب ماندگی استانی شده که دارای غنی ترین منابع و استعدادهای برتر سرزمینی در کشور است.

ساختن_مازندران_جدید دست یافتنی است به شرطی که یکایک شهروندان از البرز خودخواهی ها و منیت ها عبور کنند چرا که بیشترین موانع فضای کسب و کار و توسعه استان رفتارهای نادرست فرهنگی فرد فرد ماست و تا زمانی که هر یک از ما در هر پست و مقامی که هستیم دچار تحول فرهنگی نشویم حتی با گنج قارون هم پیشرفت نخواهیم کرد!

عبوراز البرز در وجه نخست کارکرد_فرهنگی دارد و ترسیم کننده وفاق و همگرایی، تعمیق سرمایه اجتماعی، خودباوری ملی، اعتقاد به توسعه درون زا، مصداق بارز مدیریت جهادی و پایه اقتصاد مقاومتی می‌باشد.

به اعتقاد این قلم استان مازندران پیش از اتاق فکر توسعه و تعالی به اتاق فکر فرهنگی نیازمند است تا آسیب‌ها و موانع فرهنگی فراروی پیشرفت استان را پالایش و برطرف نمایند.

ایرج_نیازآذری
فعال فرهنگی و اجتماعی

شنبه، ۵ اسفند ۹۶.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار