پیش بینی وزش باد شدید و افزایش خطر فعالیت دریایی، صیادان مازندرانی را امروز جمعه خانه نشین و برای فعالیت در روز شنبه (فردا) هم با تردید همراه کرده است.
کد خبر: ۶۸۵۵۸۲
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰ 30 November 2018

ایرنا، هواشناسی مازندران از دیروز پنجشنبه با پیش بینی وزش تندباد نسبت به هرگونه فعالیت دریایی در استان هشدار داده بود.
بر اساس این پیش بینی، سرعت وزش باد امروز در نزدیکی ساحل حدود 36 کیلومتر و دور از ساحل به 54 کیلومتر در ساعت می رسد که سبب ایجاد امواجی بین 2.5 تا 3.5 متر می شود.
هواشناسی مازندران همچنین برای صبح روز شنبه هم وضعیت دریای خزر را برای فعالیت دریایی نامناسب پیش بینی و اعلام کرد که از اوایل شنبه شب فعالیت برای صید ماهی کیلکا با صلاحدید متولیان صید و صیادی بلامانع است.
بر اساس این پیش بینی ، شرایط دریای خزر در مازندران از صبح یکشنبه برای صیادی عادی خواهد شد.
هشدارهای دریایی هواشناسی از آن جهت برای مازندرانی های اهمیت دارد که در حال حاضر بیش از چهار هزار صیاد استان تنها برای صید ماهیان استخوانی در حال فعالیت هستند.
فعالیت این ماهیگیران امسال از نیمه ماه مهر شروع شده و تا اواخر ماه فروردین سال آینده ادامه می یابد.
علاوه بر این گروه از صیادان که به روش ' پره ' و به صورت دستجمعی در قالب شرکت های تعاونی به صید ماهیان استخوانی مشغولند، صدها شهروندان مازندرانی هم همزمان با فصل صید به صورت غیرمجاز به صورت گروهی یا انفرادی و بیشتر شب هنگام به دریای می زنند تا ماهی صید کنند.
به طور معمول صید ماهیان استخوانی در آبهای ساحلی حداکثر در عمق کمتر از 15 متری دریا انجام می شود و به همین دلیل در پهن و جمع کردن تورها ماهیگیری توسط افراد در این محدوده در صورت مواج بودن دریا خطرناک است.
علاوه بر این این ، آب های مازندرانی دریای خزر بیشترین میزان صید ماهی کیلکا را دارد که با 44 فروند شناور انجام می شود و در حال حاضر هم مهم ترین فعالیت دریایی در کنار صید ماهیان استخوانی محسوب می شود.
صیادان مازندرانی پارسال حدود 16 هزار تن کیلکا صید کردند.
** تداوم ناپایداری تا 12 آذر
هواشناسی مازندران وضعیت جوی این خطه شمال کشور را تا 12 آذرماه ابری همراه با بارندگی اعلام کرد که این بارش ها در ارتفاعات همراه با باران و برف و مه آلودگی است.
براساس این گزارش دمای هوا نیز در این مدت در مازندران 8 تا 10 درجه سانتیگراد کاهش خواهد یافت.
هم اکنون سیاه بیشه با 4 درجه سانتیگراد سردترین و ساری و چند شهر دیگر مازندران با 13 درجه گرمترین نقاط مازندران هستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار