عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه حضور بخش خصوصی در اجرا مهم است، گفت: استفاده از تشکل ها می تواند به تصمیم سازی برای رونق تولید کمک کند.
کد خبر: ۷۴۴۰۵۱
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۶ 13 May 2019

 عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه حضور بخش خصوصی در اجرا مهم است، گفت: استفاده از تشکل ها می تواند به تصمیم سازی برای رونق تولید کمک کند.

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سعید باستانی در برنامه تیتر امشب اظهارداشت: مجموعه قوانین و مقرارت، فضای کسب و کار و استراتژی توسعه تولید در بخش های مختلف به تولید کننده اطمینان خاطر بیشتری می دهد.
او افزود: برای رونق تولید باید به تصمیم سازی اهمیت داد که در کمیسیون ها نمایندگان اتاق تعاون و وزارت بازرگانی می توانند حضور داشته باشند بنابراین حضور بخش خصوصی بیشتر دراجرا مهم است و بر اساس تصمیم دولت استفاده از تشکل ها می تواند به تصمیم سازی برای رونق تولید کمک کند.

باستانی در ادامه گفت: به دلیل سیستم دیوان سالاری در دولت تصمیم گیری ها کند است و به موقع انجام نمی شود بنابراین نیاز به مکانیزم پیشگیرانه برای نقش تشکل ها در تصمیم سازی داریم، تا تشکل ها در حوزه تصمیم گیری همراه با سایر دستگاه ها از جمله وزارت کار، وزارت اقتصاد، صنعت و معدن و جهاد کشاورزی باشند

او افزود: لایحه قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس درحال بررسی است تا ایرادات آن برطرف شود البته حلقه آخری که تدوین شده و دولت مکلف به اجرا بوده هنوز اجرایی نشده است.

باستانی گفت: قوانینی کامل و قابل اجراست که مشکل اجرایی از طرف دولت برطرف شود و برای این کار لازم است که بخش خصوصی در جلسات سران قوا شرکت داشته باشد.
او افزود: مدیریت یکپارچه بانک مرکزی در تخصیص ارز هم نیاز به یک همه جانبه نگری دارد.
بهرام شکوری رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی گفت: در سال رونق اقتصادی فعال اقتصادی باید بتواند نقطه نظرات خود را در مسائل اقتصادی بیان کند. بیش از نقدینگی که فعالین اقتصادی نیاز دارند به موقعیت و منزلت اجتماعی نیز احتیاج دارند.
شکوری با بیان اینکه با سامان دهی تولید تجارت رونق می گیرد و با تغییر نگاه و اهمیت دادن به تولید چرخ اقتصاد به حرکت در می آید، افزود: در سال رونق تولید باید به اشتغالزایی اهمیت داد و در جهت حل مشکلات و رفع موانع به تولید و فعال اقتصادی کمک کرد.
بخش خصوصی باوجود مشکلات و موانع باز تولید و صادرات را ادامه می دهد بنابراین هر سیاستی که جلوی تولید را بگیرد محکوم است.
شکوری افزود: در شرایط فعلی اقتصادی می توان با وضع قوانین به تولید کمک کرد. در شرایط تحریم برای ثبت سفارش برخی شرکت ها حاضر به همکاری هستند اما به دلیل اینکه در ثبت سفارش اطلاعات مشتری افشا میشود می توان قوانین را تغییر داد تا شرایط برای تولید کنندگان تسهیل شود.
او افزود: مجلس باید قوانینی وضع کند تا در سایه قوانین تولید و اشتغال رونق بگیرد به طور مثال قانون ارزش افزوده همچنان مشکل دارد و در رونق تولید بی تاثیر است.
برای رونق تولید باید نقص ها درالزاماتی مثل نظام بانکی، مالیاتی و قوانین مخل تولید اصلاح شود.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی گفت: با تغییر قانون مالیات بر ارزش افزوده بسیاری از مشکلات بخش خصوصی حل خواهد شد بنابراین باید تمامی دستگاه ها و فعالین اقتصادی در رونق تولید باهم همکاری و کمک کنند.
فرشاد مقیمی معاون امور صنایع وزارت صمت همی گفت: واقعیت این است که ارتباط با بخش خصوصی و تشکل ها ارتباط نزدیکی است و در جلسات از همفکری اتاق و اصناف درباره تولید استفاده می شود.
مقیمی افزود: با تمام تشکل ها نشست های تخصصی برگزار و از دیدگاه های بخش خصوصی در رونق تولید و سیاست گذاری ها استفاده می شود.
او افزود: مجموعه ای از قوانین در وزارت صمت با همکاری تشکل ها پیشنهاد شد که با حضور سران قوا بررسی و برخی به تصویب هم رسیده است تا بتوانیم شرایط را برای رونق تولید مهیا کنیم.
معاون امور صنایع وزارت صمت گفت: درباره ثبت سفارش نیز پیگیری ها در دستور کار قرار دارد و می توان سامانه ها را با محدود کردن ایمن تر کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار