مسن‌ترین و جوان‌ترین امامان‌ جمعه در مراکز استان‌ها را معرفی شدند . «تریبون نمازجمعه جایگاه ویژه‌ای به لحاظ سیاسی - اجتماعی در کشور دارد. در دو سال گذشته به منظور جوانگرایی و نخبه‌گرایی، جابه‌جایی‌های بسیاری در میان ائمه‌جمعه سراسر کشور رخ داده است.
کد خبر: ۷۶۴۴۵۹
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۰ 20 July 2019

در آخرین مورد آیت‌الله غلامعلی نعیم‌آبادی دامغانی، نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان پس از ۲۹‌سال امامت جمعه بندرعباس از این سمت کنار رفت تا اسم او نیز در لیست امامان جمعه مستعفی قرار گیرد. او حتی در نامه استعفای خود خواستار استعفای ائمه جماعات مسن دیگر نقاط کشور هم شد تا بلکه تریبون نماز جمعه به دست جوان‌ترها بیفتد.

امام‌ جمعه بندرعباس در آخرین خطبه نماز جمعه خود درباره استعفای خود می‌گوید: «امروز، آخرین خطبه‌ام به‌عنوان امام‌ جمعه در استان است و هیچ دلیل خاصی بر نبودنم در این سنگر نیست جز تصمیم رهبری معظم انقلاب. نمایندگان ولی‌ فقیه در استان‌ها تغییر می‌کنند و نظر رهبری بر جوان‌تربودن نمایندگان‌شان در استان‌هاست.»

البته پیش از این استعفا نیز استعفای ائمه جمعه برای‌ جوان‌ترشدن این تریبون انجام شده بود. طی دو سال اخیر چندین بار خبر استعفای امامان جمعه رسانه‌ای شده است. بهمن ماه ۹۷ بود که آیت‌الله محمود موسوی جزایری امام‌ جمعه خوزستان، نامه استعفایش را امضا و به علت کهولت سن و بیماری از این سمت کناره‌گیری کرد. چند روز بعد از استعفای امام‌ جمعه خوزستان، امام‌ جمعه زاهدان هم علت استعفایش را تفکر زیبای مقام معظم رهبری مبنی بر جوان‌گرایی عنوان کرد و از این سمت کنار نشست. مرداد ۹۶ نیز سیدیحیی جعفری، امام‌ جمعه کرمان و علی رضایی، امام‌ جمعه بیرجند به فاصله چند روز استعفا دادند. البته پیش از آن هم خرداد ‌سال ۹۶، آیت‌الله‌ مجتهد شبستری نماینده سابق ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام‌ جمعه تبریز، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و از اعضای ارشد جامعه روحانیت مبارز به‌ دلیل بیماری، جای خود را به «حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم» داد. در این میان خبرسازترین استعفا مربوط به استعفای آیت‌الله جنتی از نماز جمعه تهران بود که بعد از ۲۵‌سال روزهای آخر ‌سال ۹۶ نامه استعفایش را تقدیم رهبری کرد و با این سمت خداحافظی کرد. البته تغییرات در نماز جمعه را تنها نباید در جوان‌ترشدن ائمه‌ جمعه خلاصه کرد، در نتیجه این جوان‌ترشدن، بسیاری از موضوعات مطرح‌شده در نماز جمعه نیز نسبت به گذشته به‌روزتر شد. برداشتن نرده‌های نمازجمعه، حمایت از فعالیت اجتماعی زنان، محیط‌ زیست، معیشت اقتصادی مردم و ورزش در یک‌ سال اخیر موضوعاتی هستند که با استقبال کاربران فضای مجازی روبه‌رو شده‌اند.»

«شهروند» مسن‌ترین امامان‌ جمعه در مراکز استان‌ها را محمد امامی کاشانی و محمدعلی موحدی کرمانی معرفی کرد و نوشت:

۸۸

محمد امامی کاشانی

تهران

محمد امامی‌ کاشانی سال ۱۳۱۰ در خانواده‌ای در کاشان به دنیا آمد.

۸٨

محمدعلی موحدی‌ کرمانی

تهران

محمدعلی موحدی‌ کرمانی، از موسسان و چهره‌های برجسته جامعه روحانیت مبارز تهران سال ۱۳۱۰ در خانواده‌ای روحانی در کرمان به دنیا آمد.

جوان‌ترین امام‌ جمعه در مرکز استان‌ها

٤٢

حبیب‌الله شعبانی‌ موثقی

همدان

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ طی حکمی حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثقی را به‌عنوان نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه‌ شهر همدان منصوب کردند.»

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار