عمل ترمیم آنوریسم آئورت شکمی به روش بسته " اووار EVAR " ، جراحی نوینی است که به عنوان جایگزین عمل جراحی باز آئورت و با ایجاد دو برش کوچک در کشاله ران و با دستگاه آنژیوگرافی انجام می شود.
کد خبر: ۸۶۹۷۸۷
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۱ 01 July 2020

به گزارش تابناک مازندران ، عمل جراحی ترمیم آنوریسم آئورت (گشادشدگی شریان آئورت) همراه با حفظ عروق احشایی در شهرستان بابل به روش اندوواسکولار (بسته) توسط تیمی متشکل از دانشگاه های علوم پزشکی بابل، تهران و مازندران با موفقیت انجام شد.
بر اساس این گزارش، دکتر پویا طیبی فوق تخصص جراحی عروق و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل و سرپرست تیم جراحی از انجام موفقیت آمیز عمل ترمیم اندو واسکولار آنوریسم آئورت خانم مسن بابلی که با علائم ایسکمی اندام تحتانی مراجعه نمودند خبر داد.

انجام پیشرفته ترین عما ائورت در بابل
 


دکتر طیبی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با بیان اینکه عمل جراحی ترمیم آنوریسم آئورت یکی از پر ریسک ترین عمل های جراحی است که در سال‌های اخیر برای کاهش این خطرها انجام این عمل به صورت اندوواسکولار مورد توجه قرار گرفته است افزود: عمل ترمیم آنوریسم آئورت شکمی به روش بسته " اووار EVAR " ، جراحی نوینی است که به عنوان جایگزین عمل جراحی باز آئورت و با ایجاد دو برش کوچک در کشاله ران و با دستگاه آنژیوگرافی انجام می شود.
دکتر پویا طیبی با اشاره به اینکه این بیمار با علائم ایسکمی اندام تحتانی به بیمارستان مراجعه کرده بود و جراحی آن به جهت نزدیکی آنوریسم به شریان‌های روده ای و لزوم حفظ جریان خون برای پیشگیری از سیاه شدن روده‌ها بسیار حائز اهمیت بوده است، گفت: جراحان عروق در یک عمل سه ساعته با استفاده از دستگاه آنژیوگرافی بیمارستان آیت الله روحانی بابل بدون باز کردن شکم بیمار اقدام به ترمیم موفق آنوریسم آئورت بیمارهمراه با بازسازی عروق روده ای کردند.
دکتر طیبی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل و سرپرست تیم جراحی ادامه داد:این جراحی توسط تیمی متشکل از جراحان عروق شامل دکتر مجید معینی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر مهدی داودی و دکتر حسین فرسویان عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در بیمارستان آیت ا.. روحانی بابل انجام شد و بصورت زنده برای پزشکان و دانشجویان سراسر کشور پخش شد.
جراح عروق دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: عمل جراحی آنوریسم آئورت شکمی در چند سال اخیر در ایران با کمک روش های اندووسکولار با استفاده از دستگاه ˈآنژیوگرافیˈو کارگذاری ˈاستنت گرافت آماده شدهˈبرای جایگزینی آئورت در اتاق عمل هیبرید انجام می شود.
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، وی افزود: اکثر آنوریسم های آئورت شکمی که کوچک هستند و روند رشد آنها آهسته است دچار پارگی نمی‌شوند، اما آنهایی که بزرگ بوده و بسرعت رشد می‌کنند، دچار پارگی می‌شوند و بسته به میزان رشد آنوریسم آئورتیک، درمان آن ممکن است از حالت عادی تا عمل جراحی اورژانسی آن متفاوت باشد.
دکتر طیبی بیان داشت: خوشبختانه با راه اندازی بخش جراحی عروق در دانشگاه علوم پزشکی بابل و فراهم آوری امکانات لازم از جمله دستگاه آنژیوگرافی دوم در بیمارستان آیت ا.. روحانی(ره)، این سومین مورد از انجام اینگونه اعمال جراحی در این دانشگاه است و با انجام آن بیمارستان آیت الله روحانی بابل به جمع مراکز جراحی عروق در کشور پیوست که قادر به انجام عملهای پیشرفته ترمیم آنوریسم آئورت همراه با باز سازی عروق احشایی می باشد.

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
باعث افتخاره
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار