باید بدانیم که واکسن معجزه نخواهد کرد. بهترین واکسن‌ها گاهی پنجاه تا شصت درصدی باعث محافظت از بیماری می شوند.
کد خبر: ۸۷۴۷۶۰
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴ 13 July 2020


به گزارش تابناک مازندران از روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر سید فرزاد جلالی از رفتار جدید کرونا در ابتلای کودکان و نوجوانان به این بیماری خبر داد وگفت: واکسن کرونا در صورت ساخته شدن معجزه نخواهد کرد.

علت شیوع مجدد بیماری کرونا در استان مازندران و قرار گرفتن در وضعیت قرمز چه بوده است؟

دکتر سید فرزاد جلالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه عدم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم و عادی انگارى،علت اصلی شیوع مجدد این بیماری ميباشد، تصریح کرد: سفر به استان مازندران در ایام تعطیل نيز از علتهای مهم وضعیت این روزهای استان می باشد بطوری که طبق آمارها در هر تعطيلى نزدیک به جمعیت استان، مسافر به این مناطق مى آيد که هم باعث آلودگى منطقه شده و هم مسافران این آلودگی ها رابه شهرهای خود انتقال ميدهند.

چرا با توجه به اینکه که محرز بود در صورت برداشتن محدودیتها و آزاد شدن سفرها شاهد شیوع مجدد آن خواهیم بود این اجازه صادر گردید؟
دکتر جلالی بیان داشت: بارها در جلسات ستاد استانی مبارزه با کرونا که با حضور استاندار و دیگر مسئولین برگزار می شد این موضوع را عنوان کردیم ولی اینگونه تصمیم گیری ها باید در سطح کلان و ستاد ملی کرونا انجام گیرد بود و سیستم بهداشتی درمانی از هرگونه محدودشدن سفرهای استانی استقبال می کند چون می داند از گسترش آلودگی ها جلوگیری خواهدکرد.

وی ادامه داد: البته برداشتن محدودیتها بدلیل مسایل اقتصادی، معیشتی و روحی روانی مردم بود ولی شرطش این بود که اگر سفر آزاد هست با رعایت پروتکل های بهداشتی باشد که متاسفانه با برداشتن محدویت ها رعایت نکات توسط مردم کاهش یافت و عادی سازی توسط مردم عزیز تبدیل به عادی انگاری شد که نتیجه آن شرایط فعلی شد.

آیا هموطنان به ساخت واکسن امیدوار باشند؟

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل جلالی در پاسخ به سوال که آیا به ساخت واکسن امیدوار باشیم، گفت: با توجه به سابقه‌ی تاریخی کشف واکسن ها در بیماری‌های مختلف و میزان اثربخشی ها آنها باید بدانیم که واکسن معجزه نخواهد کرد. بهترین واکسن‌ها گاهی پنجاه تا شصت درصدی باعث محافظت از بیماری می شوند.

وی در این راستا با اشاره به اینکه بعنوان مثال واکسن آنفلوآنزا فصلی تا 48 درصد از ابتلا به آنفلوآنزا را ممانعت می کند، افزود: در دنیا چندین گروه در حال ساخت واکسن هستند که در صورت ساخت ممکن است یکسال طول بکشد تا به دست ما برسد لذا بهترین کاری که می شود انجام داد این است که پروتکل‌های بهداشتی شامل شست‌وشوی دست‌ها، استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی را جدی بگیرید و رعایت کنید که این امر تا 95 درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر خواهد بود در صورتی که واکسن ممکن است فقط تا 60 درصد موثر باشد.

آیا این ویروس جهش‌ پبدا کرده است ؟

دکتر جلالی گفت: نه هنوز اثبات نشده که این ویروس جهش‌ پیدا کرده باشد ولی احتمال اینکه جهش پیدا کند وجود دارد ولی رفتارهای متفاوتی از خودش نشان داده است و علائم بیماری تغییر یافته است و این دال بر جهش یافتگی نیست.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل در این راستا بیان داشت: ابتلای سنین پایین تر نسبت به اسفندماه و فروردین به کرونا یکی از تغییر رفتارهای این ویروس است بطوری که هم اکنون تعدای از کودکان و نوجوان نیز در بیمارستان های بابل بستری هستند و در شیوع مجدد آن در کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای ندارند نیز تعداد ابتلا افزایش یافته است.

اگر روند همچنان ادامه داشته باشد تکلیف چه خواهد بود؟
دکتر جلالی بیان داشت: در شرح حالی که از بیماران بستری گرفتیم تعداد قابل توجهی در مراسم های عروسی، عزا و مهمانیهای خانوداگی شرکت داشتند و نکته ای که باید مد نظر باشد این است که باید با زندگی با این ویروس در شرایط فعلی کنار بیاییم.
وی افزود: اگرمردم عزیز نکاتی را که بارها ذکر کردیم را رعایت می کردند دچار شیوع مجدد آن نمی شدیم ولی برای مقابله با این ویروس هیچ وقت دیر نشده و ما هنوز هم می‌توانیم با رعایت، این ویروس را شکست دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: علاوه بر رعایت مردم عزیز محدودیت‌هایی هم مثل تعطیلی برخی مشاغل و بسیاری از صنف ها باید علاوه بر مسایل قبلی محقق شوند.

واکسن کرونا معجزه نمی کند؟
 
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
فقط مسکنه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار