معاون متوسطه آموزش و پرورش مازندران از جذب ۲ هزار معلم حق‌التدریس برای سال تحصیلی جاری خبر داد و گفت : علاوه بر این ، برنامه داریم در خلال سال تحصیلی هم حدود یک‌هزار معلم حق‌التدریس دیگر جذب کنیم.
کد خبر: ۸۹۸۳۹۶
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶ 12 September 2020

معاون متوسطه آموزش و پرورش مازندران از جذب ۲ هزار معلم حق‌التدریس برای سال تحصیلی جاری خبر داد و گفت : علاوه بر این ، برنامه داریم در خلال سال تحصیلی هم حدود یک‌هزار معلم حق‌التدریس دیگر جذب کنیم.

اسفندیار نظری روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود : آموزش و پرورش تلاش کرد برای سال تحصیلی جاری کمبود نیروی خود را از طریق جذب معلمان حق التدریسی برطرف کند که به همین منظور هم حدود ۲ هزار نفر قبل از آغاز سال تحصیلی جاری جذب شدند و تقریبا مشکل کمبود نیروی مدارس استان که چالش یک دهه گذشته ما بود ، حل شده است.

وی گفت : برنامه ما این است که بزودی یکهزار نیروی حق التدریس دیگر هم جذب کنیم تا بتوانیم بدرستی پاسخگوی نیاز آموزشی در تمامی نقاط استان و رعایت عدالت آموزشی باشیم.

نظری کمبود نیروی آموزشی در آموزش و پرورش مازندران را با توجه به شیب تند بازنشستگی یک چالش جدی دانست و توضیح داد : با وجود جذب بیش از سه هزار معلم حق التدریس در سال تحصیلی جاری ، برابر حداقل استانداردها باید حدود یکهزار و ۶۰۰ معلم دیگر در این بخش در نوبت کلاس دهی باشند در حالی که پیش بینی می شود تا پایان سال جذب دیگری نداشته باشیم و این تعداد را نخواهیم داشت.

او افزود : روش انتخاب معلمان حق التدریس بر اساس رتبه بندی است که در آن عواملی همچون مدارک تحصیلی ، رشته های مورد نیاز آموزش و پرورش ، سوابق تدریس ، بیمه و پارامترهای دیگر دخیل است.

نظری این مژده را به معلمان حق التدریسی استان داد که با توجه به شیب تند بازنشستگی معلمان در مازندران و طبق برنامه وزارت آموزش و پرورش ، آنها در آینده نزدیک جذب و استخدام شوند.

معاون آموزش و پرورش نگرانی در باره آموزش مجازی توسط معلمان حق التدریس و احتمال بروز مشکل در این زمینه را رد کرد و گفت : خوشبختانه این آموزگاران جوان هستند و اغلب با فضای مجازی و تولید محتوا برای آن آشنا هستند ضمن این که استانداردهای تدریس را هم می دانند و بسادگی قادر به تطبیق آن با آموزش مجازی خواهند بود در نتیجه هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد.

نظری یکی از اقدامات موثر دولت و آموزش و پرورش در سال های اخیر را پرداخت بموقع پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته و جوان سازی نیروی انسانی دانست و توضیح داد : خوشبختانه اتفاق خوبی در خروج نیروهای بازنشسته از آموزش و پرورش و ورود معلمان تازه نفس و جوان در استان در حال وقوع است که نتایج آن را سال های آینده مشاهده خواهیم کرد.

آموزش و پرورش مازندران دارای ۳۷ هزار و ۴۰۰ نیروی انسانی است که از این تعداد ۲۴ هزار و ۳۰۰ نفر معلم و بقیه مجموعه اداری و خدماتی هستند. بخشی از معلمان استان را در شرایط حاضر بازنشستگانی تشکیل می دهند که به دلیل کمبود نیروی انسانی به خدمت خود برای تدریس ادامه می دهند.

گزارش آماری آموزش و پرورش مازندران نشان می دهد که در سال تحصیلی جاری تا این لحظه چهار هزار معلم واجد شرایط بازنشستگی در استان هستند که که از این تعداد ۲ هزار و ۵۰۰ نفر بازنشسته شدند و باقی به دلیل کمبود نیرو و با موافقت خود فرهنگیان استمرار بر تدریس گرفتند.

همچنین مطابق این گزارش ، تا سال ۱۴۰۲ حدود ۱۲ هزار نیروی شاغل در این نهاد آموزشی به سن بازنشستگی از خدمت می رسند که حدود ۹۰ درصد آنها معلم هستند.

پیش از این مسئولان آموزش و پرورش مازندران اعلام کرده بودند که تا سال ۱۴۰۴ و بر اساس برنامه ششم توسعه ۹۲ درصد از نیروی انسانی آموزشی این نهاد بازنشسته می شوند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار