محصولی می‌تواند وارد چرخه صادرات شود که شناسنامه‌دار باشد و محصولات شناسنامه دار می تواند با قیمت مناسب عرضه شوند و منافع باغدار را تضمین کنند.
کد خبر: ۱۱۶۰۶۰۵
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۸ 29 March 2024

به گزارش تابناک مازندران، بابک مومنی در جلسه شناسنامه‌دار کردن باغات و ارتقاء محصول سالم اظهار کرد: صدور شناسنامه‌ واحدهای تولیدی و کد ارتقاء سلامت محصول یکی از 5 برنامه و رویکرد سازمان جهاد کشاورزی مازندران در سال جهش تولید با مشارکت مردم است.

وی با بیان اینکه زیرپایه تولید و صادرات محصولات کشاورزی، شناسنامه دار کردن واحدهای تولیدی است، ادامه داد: شناسنامه‌دار کردن واحدهای تولیدی هم به تولید هم به فرآیند پس از تولید کمک می‌کند.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه سالانه 2.5 میلیون تن مرکبات در استان مازندران تولید می شود که حدود 2 میلیون تن آن در بازه زمانی یکماهه به بازار عرضه می‌شود، گفت: منافع باغداران با این نظام عرضه تامین نمی شود چراکه نظام بازار و عرضه محصول ناکارامد است.

این مسؤول بیان کرد: اگر بتوانیم 10 درصد مرکبات تولیدی استان را وارد فضای صادرات کنیم و 25 درصد مرکبات تولیدی را با قیمت مناسب و مطلوب عرضه کنیم، 100 درصد این محصول از این قیمت پیروی می کند.

مومنی اضافه کرد: تولید باید منظم باشد و نظام عرضه به گونه‌ای باشد که 10 درصد مرکبات تولیدی استان معادل 250 هزار تن صادر شود.

وی اظهار کرد: محصولی می‌تواند وارد چرخه صادرات شود که شناسنامه‌دار باشد و محصولات شناسنامه دار می تواند با قیمت مناسب عرضه شوند و منافع باغدار را تضمین کنند.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای تولید محصولات کشاورزی جز با شناسنامه‌دار کردن واحدهای تولیدی امکانپذیر نخواهد بود، ادامه داد: برنامه‌ریزی برای شناسنامه‌دار کردن محصولات مرکبات تا پایان فروردین تهیه و ابلاغ شود و برای محصول برنج هم این برنامه تهیه و تدوین شود.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: اجرای کشاورزی قراردادی و عرضه مناسب محصول از مسیر شناسنامه‌دار کردن واحدهای تولیدی می‌گذرد و بر این اساس می‌توان مشخص کرد چه میزان محصول با چه کیفیتی در کدام مزرعه یا باغ تولید و در چه زمانی عرضه می شود.

مومنی خاطرنشان کرد: کشاورزان مازندرانی باید هویت‌دار شوند و واحد تولیدی و محصولات تولیدی آن هم باید تعریف شده و شناسنامه دار باشد.

وی بیان کرد: سطح کل باغات استان 156 هزار و 510 هکتار است که تاکنون 9 هزار و 565 نفر به مساحت 15 هزار و 782 هکتار برای شناسنامه دار شدن باغات خود در سامانه ثبت‌نام کردند.

مومنی با بیان اینکه 8 هزار و 245 مورد بازدید به مساحت 12 هزار و 871 هکتار از این باغات انجام شد، گفت: با صدور 8 هزار و 193 مورد شناسنامه و کد سلامت محصول، 14 هزار و 347 هکتار از باغات استان شناسنامه دار شد.

 

 

 

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار